onet.pl sportPrzegląd Sportowy

Patronat medialny

 

Meksykańska federacja boksu zaproponowała, aby aktualny mistrz świata wagi ciężkiej Andy Ruiz Jr (33-1, 22 KO) reprezentował swój kraj na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. Pięściarz bardzo entuzjastycznie podszedł do tego pomysłu i jest gotowy walczyć o medale.

Od kilku lat, przepisy dopuszczają zawodowców do rywalizacji z amatorami. Podczas igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, z możliwości startu na olimpiadzie skorzystało kilku profesjonalistów. Jednym z nich był były mistrz świata wagi średniej Hassan N'Dam N'Jikam.

Ruiz zanim rozpoczął zawodową karierę, starał się o awans na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 roku, jednak jego próby zakończyły się niepowodzeniem. Pierwszy w historii meksykański mistrz świata wagi ciężkiej, uzależnia ewentualny start w Tokio od swojego kalendarza zawodowych występów.

Aktualnie Ruiz posiada trzy mistrzowskie pasy w kategorii ciężkiej - federacji WBA, WBO i IBF. 7 grudnia 30-latek będzie bronił tych tytułów w rewanżowej walce z Anthonym Joshuą (22-1, 21 KO).