Patronat medialny


 

45 lat kończy dziś jeden z największych mistrzów wagi ciężkiej ostatnich lat - Witalij Kliczko, były czempion federacji WBO i WBC. 

Kliczko, ze względu na swoje wykształcenie i nokautujący cios nazywany "Dr Żelazną Pięścią", na zawodowych ringach zadebiutował w 1996 roku i już niespełna trzy lata później sięgnął po pas WBO, nokautując Herbiego Hide'a. W 2004 roku Kliczko zdobył trofeum federacji WBC, rozprawiając się przed czasem z sensacyjnym pogromcą swojego brata Władimira - Corriem Sandersem. 

Niedługo potem Ukrainiec ze względów zdrowotnych zawiesił rękawice na kołku cztery lata, by w 2008 roku w pierwszej walce odzyskać tytuł World Boxing Council po zwycięstwie nad Samuelem Peterem. Do chwili zakończenia kariery w 2012 roku i rozpoczęcia urzędowania na stanowisku mera Kijowa Kliczko zaliczył jeszcze dziewięć udanych obron, pokonując m.in. Tomasza Adamka i Alberta Sosnowskiego.

Witalij Kliczko przegrał tylko dwa razy - z Chrisem Byrdem i Lennoxem Lewisem. W obydwu przypadkach nie bez znaczenia dla wyników walki były kontuzje, jakich nabawił się między linami "Dr Żelazna Pięść".