Patronat medialny


 


Ostatnie "Zapytaj" przed 2014 rokiem, który zapowiada się dla polskiego pięściarstwa naprawdę szlagierowo. Jak zwykle odpowiem na wszystkie pytania (proszę wybaczyć, że w odcinkach) , choć polscy koledzy po piórze jak zwykle zapytają mnie "po co ci to, Przemek?". Pytania pozostawiam w wersji oryginalnej.

- Jakie szanse wg Pana ma Artur Szpilka w walce z Jenningsem?
Przemek Garczarczyk: Chyba wszyscy lepiej lub gorzej znamy odpowiedź na to pytanie. Jak będzie boksował, to ma 70 procent szans; jak będzie się bił, to 25 procent. Tą walkę Artur może wygrać lub przegrać w głowie. Znam promotora z US, który uważa, że Szpilka wygra walkę z łatwością; znam też takiego, który nie daje Szpilce żadnych szans. Dlatego wszyscy czekamy na 25 stycznia.

- Kiedy zacznie być Pan obiektywny w swoich wypowiedziach? 
Odpowiedź ogólna, dla kilku moich “fanów”: to, że nie piszę tak, jak Wam się wydaje, że jest nie znaczy, że nie jestem obiektywny, i że Wy macie rację. To moja opinia, która niekoniecznie musi być zgodna z Waszą. Pisząc do “Ringpolska” nie biorę też udziału w konkursie popularności. Pozdrawiam.

- Czy jest według Pana szansa że Tomek Adamek dostanie walkę z Władymirem Kliczką?
To jest droga obrana przez Main Events. Ryzykowna, ale zakładająca, że Władymir pominie Pulewa.

- Jak walka Szpilka - Jennings jest postrzegana w Stanach? Amerykańscy kibice widzą w Arturze naprawdę poważnego rywala, czy traktują to starcie jako kolejną, łatwą robotę Jenningsa?
Za wcześnie na opinie, analizy amerykańskich dziennikarzy na temat tej walki. Pojawią się w połowie stycznia. Nieoficjalnie nie ma jednoznacznych werdyktów, kto wygra, czy jest faworytem. To dobrze, dlatego HBO zdecydowało się zaoferować walkę dwóm pięściarzom ze stosunkowo małym dorobkiem zawodowym.

- Co według Pana wygrana nad Szpilką da Jenningsowi?
Trudno PRZECENIĆ znaczenie tej walki. Oprócz będącej praktycznie na stole propozycji walki dla zwycięzcy z triumfatorem pojedynku Perez/Takam, mówimy o potencjalnym dłuższym kontrakcie z HBO

- Czy nazwisko Artura coś znaczy w boksie światowym?
Na razie znaczy tyle, że Artur daje emocjonujące walki, czyli już sporo bo to się po tej stronie Oceanu bardzo liczy. Co do kwestii sportowej są znaki zapytania, na które ma odpowiedzieć walka z Jenningsem.

- Czy po ewentualnej (prawdopodobnej) wygranej będzie mógł liczyć na ciekawsze propozycje walk, czy nie będzie ona miała aż tak dużego znaczenia dla jego kariery i dopiero po pokonaniu kogoś lepszego zacznie się większe zainteresowanie jego osobą - na razie pokonał tylko Liachowicza.
Dla Jenningsa ta walka to większe być albo nie być niż dla Szpilki. Debiut na HBO z nowym promotorem, z nowym managerem, 4. pozycja w rankingu WBC: przegrana dla Jenningsa to upadek w przeciętność, do ESPN2.

- Dlaczego Tomasz Adamek stoczył tylko jedną walkę dla HBO?
To droga (NBC, NBC Sports Network) obrana przez Main Events + parę niefartownych kontraktów, które nie doszły do skutku. Jak choćby listopadowa walka na HBO z właśnie Jenningsem.

- Jestem pełen podziwu pana pracy. Wiem, że dąży Pan do najlepszych walk dla Polaków z najlepszymi; I jak na to się ,zapatruje mimo tej naszej polskiej nerwowości. Jak wygląda klimat wokół Adamka?
Dziękuję za miłe słowa, choć chyba przecenia Pan moją rolę. Wykorzystując pozycję w Fightnews.com staram się przybliżyć Ameryce, ludziom z branży, jak największą liczbę polskich pięściarzy. Coś to na pewno daje, choć to raczej pytanie do promotorów, samych zawodników. Co do Tomka: czeka z utęsknieniem na datę walki z Głazkowem.

- Czy możliwa jest walka Adamka z Arreolą w przyszłym roku ? Jakie są plany Adamka po walce z Glazkovem ?
Nie bardzo widzę walkę Arreola – Adamek 2, bo dla Arreoli obecnie nie ma sensu niczego ryzykować. Chyba, że przegra ze Stiverne, tylko kogo wtedy (poza Polską) będzie taka walka interesować? Plany Adamka - po Głazkowie - są ciągle związane z Pulewem. Co do Bułgara - namawiam Pata Englisha, prawnika Main Events by ujawnił niektóre informacje związane z poprzednimi negocjacjami. Myślę, że byłby mały szok.

- Jak pan sądzi, z kim spotka się Andrzej Fonfara w walce o MŚ ? Niby były plany walki że Stevensonem (WBC), ale podobno do gry wlaczyl się Kowaljew (WBO) ? Tak czy siak będzie bardzo trudno. Nie wolałby pan, żeby z czysto sportowego punktu widzenia dać Andrzejowi większą szanse zdobycia pasa dochrapujac się poprzez finałowy eliminator IBF z Suchockim - walki o pas z Hopkinsem ? Kasa na pewno mniejsza ale szansa zdobycia tytułu wieksza, a poza tym walka z prawdziwą amerykańska legendą! Ja wiem że nastąpi tu konflikt interesów Showtime i HBO, ale czy nie warto by było mimo wszystko spróbować doprowadzić do walki z Hopkinsem ? Szkoda trochę, że Fonfara nie jest notowany w 15-tce WBA. Gdyby mógł spotkać się w walce z mistrzami tej federacji, to byłby dla mnie faworytem w walce o tytuł MŚ, zarówno z Superchampionem Shumenovem jak i posiadaczem pasa Regular - Jurgenem Braehmerem. Pytanie - JAKĄ DROGĘ WYBRAŁ BY PAN DLA ANDRZEJA FONFARY?
Długie pytanie, a właściwie już analiza. Zakładając, że Fonfara już teraz chce walczyć o tytuł (a  tak jest), Stevenson jest najlepszą z opcji. FINANSOWO i sportowo. Mówię to, biorąc pod uwagę nieformalny układ Team Fonfara z HBO, który automatycznie wyklucza Bernarda Hopkinsa. Walka z Szumenowem byłaby za 1/3 kwoty za walkę ze Stevensonem, z Brahmerem za może jeszcze mniej, o Suchockim to nawet nie ma co wspominać. Do tego realnie patrząc, na Kata Fonfara musiałby czekać z rok, a tego nie chce. Walka ze Stevensonem – duże ryzyko ale też olbrzymi zysk sportowy/finansowy w razie wygranej.

- Dość nietypowe pytanie ale bardzo mnie to interesuje, pytanie w związku ze  zbliżającą sie galą w Opolu a więc przylotem Olivera McCalla do Polski drugi raz. Czy Oliver McCall walczy bo musi czy robi to dla przyjemności . Czym na co dzień Oliver się zajmuję pracuje , ma jakąs działalność czy dalej żyje tylko z boksu? 
Oliver jest udziałowcem w kilku małych biznesach ale boks to dla niego ciągle jeszcze sposób na życie. Nie wiem czy MUSI walczyć, ale w tym przypadku od razu chciał walki z Rekowskim. Dlatego tak szybko się zgodził.

- Kto pana zdaniem byłby łatwiejszym rywalem dla Fonfary, Kowaliew czy Stevenson?
Main Events chce walki z Fonfarą, ponieważ - zakładając, ze Stevenson odpada - nie ma innych rywali  w tej kategorii wagowej gwarantujących znaczące poparcie finansowe HBO.  Ja wolę walkę ze Stevensonem, choć znam/rozumiem też argumenty, że ruchliwość Stevensona jest groźniejsza dla Andrzeja niż siła Kowaliewa.

- Czy Szpilka będzie potraktowany na gali HBO jak klasyczny oponent dla faworyta i zawodnika Shawa, który wsadza Jenningsa na galę Aruma? Innymi słowy - będzie uczciwie?   
Artur nie jest tylko "oponentem". Peter Nelson, szef programowy HBO powiedział, że takich walk już na HBO nie będzie robił i na razie dotrzymuje słowa. Co do uczciwości, to Komisja Stanowa Nowego Jorku ma stosunkowo dobrą opinię, zna się na rzeczy.