Miasto Wałcz

Patronat medialny


 

Chojnów to małe dolnośląskie miasteczko, które ponad trzy lata temu zaistniało na bokserskiej mapie Polski. Wszystko za sprawą trenera Arkadiusza Lewandowskiego, który powołał do życia klub bokserski Champion. Trener Lewandowski wziął na swoje barki odpowiedzialność za cały powiat legnicki. Żniwo zostało zebrane bardzo szybko, po trzech latach istnienia mały dolnośląski klub może się pochwalić medalistami mistrzostw Polski oraz kadrowiczem.

Ambitny szkoleniowiec jednak nie poprzestał na tradycyjnych metodach, które są praktykowane w trenigu pięściarzy. Postanowił zgłębiać wiedzę i zdecydował się na monitorowanie procesów fizjologicznych swoich zawodników. Zapewne należy do nielicznej grupy trenerów, którzy robią wszystko, by trening w boksie amatorskim był odpowiednio zbilansowany i dopasowany do potrzeb indywidualnych danego zawodnika.

Lewandowski do współpracy zaprosił dr Bartosza Ochmana z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Młodzi pięściarze zostali przebadani i wypadali bardzo dobrze. Dr Ochman objaśnił, na czym polegają tego typu badania – Każdy z badanych musi założyć na siebie ergospirometr, dlatego każdy wykonuje je oddzielnie. Test polega na przebiegnięciu 4 okrążeń stadionu, w ramach tzw. testu progresywnego, czyli ze wzrastającą intensywnością. Od bardzo niskiego tempa do tempa maksymalnego. Trwa to ok. 15-20 minut, ponieważ zaraz po tym mierzony jest czas restytucji, czyli czas powrotu organizmu do stanu spoczynkowego - tłumaczy naukowiec z Katedry Fizjologii i Biochemii

- Jest to bardzo popularne badania w każdej dyscyplinie sportu. Pokazuje ono potencjał i poziom przygotowania zawodnika na dzień dzisiejszy. Można na przykład określić maksymalne tętno dla spalania tkanki. Na podstawie testu można ustalić poszczególne intensywności treningowe i zakresy indywidualne - dodaje dr Ochman.

Szkoleniowiec Championa nie ukrywa swojej satysfakcji po przebytych badaniach. - Na pewno pozwolą mi one zindywidualizować treningi na wielu płaszczyznach. To nie jest koniec z mojej strony, jeżeli chodzi o diagnostykę moich młodych pięściarzy. Nie wyznaję zasady, która mówi o katowaniu zawodników, każdy powinien pracować według swoich możliwości. Czasy trenowania "na nos" skończyły się. Czekam z niecierpliwością na badania stricte specjalistyczne, które są ukierunkowanie pod boks - mówi Lewandowski

Badania ukierunkowane pod pięściarstwo, o których wspomina szkoleniowiec, to nowatorska metoda, którą do swojego warsztatu wprowadza dr Ochman. Będzie ona polegała na pracy na worku bokserskim, który będzie zawierał czujniki. Worek będzie monitorował siłę uderzeń i ich częstotliwość. Równocześnie nad wszystkim będzie czuwał ergospirometr, który zbiera dane na temat poboru tlenu itp.

Ciekawostką jest to, że według stanu wiedzy dr Ochmana, jedyny obecnie polski mistrz świata Krzysztof  Włodarczyk jest człowiekiem, który przejawia jedne z większych predyspozycji atletycznych wśród sportowców mieszkających nad Wisłą. Na te znakomite osiągi składa się budowa ciała, siła fizyczna, wytrzymałość. Włodarczyk może być konfrontowany na tej płaszczyźnie nawet z lekkoatletami, szczególnie  sprinterami. Już wiemy dlaczego Krzysiek radzi sobie z trudami walki, znakomitym przykładem potencjału "Diablo" była moskiewska batalia z Rachimem Czakijewem. To dzięki pracy trenera Fiodora Łapina, który wszystko kontroluje, polegając na pracy fizjologów i odpowiednio bilansując trening stricte bokserski z przygotowaniem fizycznym.