Patronat medialny


 

JonakTelewizja Polska inwestuje w boks - wiadomość, którą jako nieoficjalną podaliśmy już kilka tygodni temu właśnie się potwierdziła. Pierwsza gala, którą pokaże TVP w ogólnodostępnym programie odbędzie się 16 października w Legionowie, a bilety są już w sprzedaży (eventim.pl).

Impreza odbędzie się w Arenie Legionowo, gdzie na trybuny może wejść trzy i pół tysiąca osób. TVP1 pokaże dwie walki. Siedmiokrotny mistrz Polski w boksie amatorskim Krzysztof Szot zmierzy się z Feliksem Lorą z Dominikany, a w starciu wieczoru Damian Jonak spotka się z bardzo mocnym Meksykaninem Jose Luisem Cruzem. W innych walkach, transmitowanych przez TVP Sport, telewidzowie będą mieli okazję zobaczyć Krzysztofa Zimnocha, Sławomira Ziemlewicza i Rosjanina Ismaila Tobojewa.

- Wszystko się zgadza, robimy boks. Chcemy spróbować poszukać nowych terytoriów i obszarów działania. Nie ukrywam także, że chcemy zbudować coś na dłużej - mówi wprost szef sportu w Telewizji Polskiej Włodzimierz Szaranowicz.

I trzeba przyznać, że wejście TVP w boks (a właściwie powrót, bo w tej stacji już kiedyś było sporo boksu zawodowego) jest niezłe. Rywal Jonaka, Jose Luis Cruz, będzie wymagającym przeciwnikiem. Na koncie ma 49 walk, z których wygrał czterdzieści jeden (trzydzieści trzy przed czasem), sześć przegrał (jedną przed czasem) i dwie zremisował. - Taki rywal bardzo mi się podoba. Łatwo nie będzie, ale dzięki temu zapowiada się bardzo ciekawa walka - mówi Jonak. - Super, że będę mógł występować w publicznej telewizji. Gala w TVP to dla mnie nowy rozdział. Będę mógł zaistnieć, a to dodatkowa motywacja. Jestem już doświadczony i gotowy na takie wyzwanie - cieszy się pięściarz. Jonak ma być jedną z głównych twarzy boksu w TVP. Ale nie jedyną, bo jak mówią w tej stacji, boks na antenie TVP1 ma się pojawiać regularnie.

- To na razie jedna gala, ale zanosi się na dłuższą "przygodę z boksem". Kontrakt, który wkrótce zostanie podpisany ma obowiązywać przez trzy lata. Planujemy osiem-dziesięć gal w roku, a połowa z nich ma się odbyć w Polsce - usłyszeliśmy nieoficjalnie.

Radości nie ukrywa Tomasz Babiloński, bo to on będzie zajmował się stroną sportową imprez. Promotor, którego gale pokazywała między innymi TVP Info, teraz ma szansę promować swoich zawodników w kanale o dużo większym zasięgu. - Kiedy zaczynałem organizować małe gale, to marzyłem o takich możliwościach i kontrakcie z takim kanałem. Mam nadzieję, że zwiążemy się na długie lata i razem zbudujemy coś fajnego - mówi szef Babilon Promotions. O szczegółach finansowych nikt mówić nie chce, ale według naszych informacji, TVP może płacić za każdą taką imprezę dwadzieścia pięć tysięcy euro.

Podczas gal TVP będzie można oglądać nie tylko zawodników Babilońskiego. Już w Legionowie, w walce wieczoru zaprezentuje się przecież Jonak, który wrócił pod promotorskie skrzydła Andrzeja Wasilewskiego i Piotra Wernera. A ci promotorzy są związani z telewizją Polsat (Jonak od pewnego czasu nie był pokazywany w tej stacji). Według zapowiedzi TVP planuje także pokazywanie walk bokserów z grupy Krzysztofa Zbarskiego, a więc Alberta Sosnowskiego i Grzegorza Proksy. Być może już podczas następnej gali obejrzymy w TVP1 starcie o pas mistrza Europy Sosnowskiego z Aleksandrem Dimitrenką.

Kogo jeszcze będzie można oglądać w TVP? Mówi się, że w przyszłości zobaczymy Krzysztofa Cieślaka, Krzysztofa Głowackiego, Pawła Głażewskiego oraz innych młodych pięściarzy. Na razie wszystko brzmi pięknie, ale tak naprawdę kluczowe decyzje zapadną pewnie po pierwszej gali. TVP ma do pokonania wysoko zawieszoną poprzeczkę, bo w ostatnich latach na polskim rynku hegemonem jest Polsat, który pokazuje mnóstwo boksu na najwyższym światowym poziomie. Wejście TVP może być jednak początkiem walki o ten rynek.

Kamil Wolnicki, "Przegląd Sportowy"{jcomments on}