Sponsorzy grupy KnockOut

Patronat medialny


 


Jeszcze całkiem niedawno uważano, że posiadanie prywatnego kucharza to luksus, na który stać tylko wybranych. Dzisiaj z personalnie dobieranych i przygotowywanych diet korzysta coraz więcej osób, w tym profesjonalni sportowcy. Regularnie przyjmowanie zdrowych posiłków w dużej mierze pomogło Rafałowi Jackiewiczowi w sensacyjnej wygranej z Michałem Syrowatką oraz zdobyciu mistrzostwa Europy Ewie Piątkowskiej, która na co dzień korzysta z cateringu dietetycznego Dobra Dieta.

W zależności od uprawianej dyscypliny, jak i intensywności przeprowadzanych treningów, menu sportowców różni się procentowym składem makroskładników i ilością spożywanej energii. Niemniej jednak prawidłowy dobór makroskładników w menu sportowca, jakość spożywanych posiłków, odpowiednie nawodnienie jak i właściwy program suplementacji mają jedno wspólne i istotne znaczenie: przyczyniają się do osiągnięcie zdolności do maksymalnego wysiłku, a także możliwości do optymalnej koncentracji przy stresie i zmęczeniu.

- Na najwyższym stopniu rywalizacji sportowej, u zawodników z genetyczną predyspozycją "do wygrywania", ale jak i u sportowców, którzy rygorystycznie poddawani są treningom fizycznym, zastosowanie odpowiedniej diety może zadecydować o wyniku zawodów. Wielu profesjonalnych sportowców, kobiet i mężczyzn dba o swoje nawyki żywieniowe i sposób odżywiania. Dieta jest istotnym czynnikiem w osiągnięciu sukcesu przez sportowca, zaraz po predyspozycjach genetycznych, dobrze przeprowadzonym treningu specjalistycznym a tuż przed odnową biologiczna - mówi dietetyk Katarzyna Kalinowska z firmy Dobra Dieta.

W odżywianiu sportowców należy odróżnić dwa bazowe aspekty. Pierwszy aspekt to odżywianie podczas dłuższego okresu treningowego, a drugi aspekt to odżywianie bezpośrednio przed planowanymi zawodami, czy ostatnimi czasy modnymi maratonami, jak i w trakcie ich trwania. Podstawowym, jak i odróżniającym sposób odżywiania, zadaniem diety jest pokrycie ,"ekstra" wymagań żywieniowych spowodowanych wysiłkiem fizycznym, ale również stresem psychicznym. Nie jest również prawdą, że przy dużej ilości ruchu fizycznego, stosowanie diety schodzi na dalszy plan.

- Dieta powinna być wspomagana odpowiednią aktywnością fizyczną i na odwrót, aktywność fizyczna powinna być wspomagana odpowiednim odżywianiem, nawadnianiem oraz suplementacją. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na utrzymywanie nie tylko odpowiedniego bilansu energetycznego, ale także na uzupełnienie mikroskładników utraconych podczas intensywnych treningów. Odpowiednie nawyki żywieniowe, dbają o prawidłowy poziom m.in. cholesterolu, glukozy czy ciśnienia w naszym organizmie, o dobrą pracę narządów, ale także samopoczucie, wygląd skóry, włosów i paznokci - tłumaczy dietetyk marki Dobra Dieta.

Czasami nawet stosując dietę i regularnie trenując, sportowcy mogą mieć problemy ze zrzucaniem kilogramów. Może to być spowodowane nieodpowiednim nawodnieniem w czasie treningu oraz po jego zakończeniu, dużym spożycem węglowodanów przy minimalnym spożyciu białka czy brakiem odpowiedniego posiłku przed treningiem.

- Program odżywiania dla zawodowych sportowców powinien zostać odpowiednio dobrany, niemniej jednak dieta ta powinna być dietą bogatobiałkową: czyli dietą, która przewiduje od 1,2 g do 1,6 g białka na 1kg masy ciała. Sposób odżywiana powinien zostać także podzielony na dwa etapy o których wspominałam wcześniej: odpowiednia dieta podczas treningów i na program żywieniowy podczas zawodów, tak aby odpowiednio zgromadzić, a następnie uzupełniać straty glikogenu. Osoby uprawiające zawodowo sport powinny oczywiście pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu przed w trakcie i po treningu oraz unikaniu alkoholu i dużych ilości kofeiny - podsumowuje Katarzyna Kalinowska, której owocy pracy można podziwiać, zamawiając swoje zestawy w serwisie www.DobraDieta.waw.pl. {jcomments off}