Miasto Wałcz

Patronat medialny


 

20 maja na gali w Poznaniu Patryk Szymański (18-0, 9 KO) zdobył pas mistrza Polski wagi super półśredniej, pokonując byłego czempiona Starego Kontynentu Rafała Jackiewicza (48-17-2, 22 KO). Zdaniem trenera Szymańskiego Chico Rivasa 23-latek z Konina może w przyszłości sięgnąć po światowy tytuł.

Zawsze ocenialiśmy Patryka jako bardzo utalentowanego pięściarza, ale walka z Villalobosem postawiła sporo znaków zapytania. Jak wiele Patrykowi jeszcze brakuje do czołówki wagi super półśredniej?
Chico Rivas: Otrzymywaliśmy już pewne oferty, ale Patryk wciąż jest bardzo młody, ma dopiero 23 lata. Czołówka tej kategorii to dojrzali mężczyźni. Myślę, że dokończymy ten rok w tempie, w którym idziemy, a w przyszłym roku, kiedy będzie bardziej dojrzały, będzie gotowy na wyzwania. Co ważne, on się nie boi, on chciałby jutro walczyć o tytuł, jest typem pięściarza bardzo pewnego siebie, który sądzi, że mógłby toczyć 3-4 walki tego samego dnia i uważa się za niezniszczalnego. Jako jego promotorzy i trenerzy, musimy go do wszystkiego doprowadzić we właściwy sposób. Myślę, że za rok on będzie już w stanie stanąć do walki o światowy tytuł, a ja widzę go, jako przyszłego mistrza świata.

Powiedział pan o tym, że otrzymywaliście oferty. Domyślam się, że od czołowych pięściarzy. Poznamy jakieś nazwiska?
Mogę mieć przez to kłopoty, po prostu otrzymywaliśmy telefony od pewnych promotorów, którzy pytali o walkę z... powiedzmy tylko, że to zawodnik z czołowej dziesiątki na świecie.

Czyli zadecydował pan, że Patryk nie był na to gotowy?
Nie do końca o to chodzi, on wciąż jest młody, jego ciało wciąż się zmienia. Musimy do wszystkiego dojść. Cierpliwi doczekują się wielkich rzeczy, a jeśli będziemy się śpieszyć i coś nie wyjdzie, to wszyscy stwierdzą, że on nie był wystarczająco dobry. Ja wierzę, że on będzie mistrzem i wielkim polskim zawodnikiem. Poczekajmy, aż sam stanie się pięściarzem, którego chcielibyśmy w nim widzieć.

Patryk wciąż się rozwija jako pięściarz i człowiek. Zostanie w kategorii super półśredniej czy pójdzie wyżej?
To dobre pytanie. Myślę, że ostatecznie przejdzie do wagi średniej, ma na to warunki. Na teraz jego ciało i mięśnie nie są jeszcze do końca rozwinięte. Myślę, że w wieku 25 lat będzie to wyglądało inaczej. Jego mięśnie i obręcz barkowa będą większe. Widzę go w wadze średniej w późniejszym okresie.

Czy wiemy, jak długą przerwę będzie miał Patryk po walce z Rafałem Jackiewiczem i czy wróci do walk w USA po dwóch występach w Polsce?
To nie moja decyzja, to kwestia promotorów. Na pewno ostatecznie wróci do USA, jest tam szczęśliwy podczas treningów i nie chodzi tylko o mnie, ale o cały jego sztab szkoleniowy. Mam nadzieję, że kiedyś polska publiczność pozna ich wszystkich. Nie wybiegamy myślami za bardzo do przodu, na pewno wróci jeszcze do USA, ale musi się też pokazywać polskiej publiczności. Myślę, że będzie boksował w obu miejscach.