Patronat medialny


 


Kliczko- To z pewnością będzie ekscytująca walka. Na pewno będzie się wiele działo podczas niej. To będzie bardzo brutalne i bardzo twarde starcie - powiedział Władymir Kliczko (58-3, 51 KO) o walce z Mariuszem Wachem (27-0, 15 KO). Obaj panowie skrzyżują rękawice 10 listopada w Hamburgu, a stawką będą pasy mistrza świata w boksie wagi ciężkiej.

- Jeszcze nigdy do tej pory nie walczył pan z rywalem wyższym od siebie. Tym razem takim będzie Mariusz Wach. Czy w związku z tym, to będzie dla pana jakiś wyjątkowy pojedynek?
Władymir Kliczko:
Walka z Mariuszem Wachem będzie dla mnie wielkim wyzwaniem. To jest rywal, który jeszcze nie przegrał na zawodowym ringu, a ja uwielbiam z takimi walczyć. Dlatego podchodzę do tej walki bardzo poważnie i nie bagatelizuję tego wyzwania.

- Rzeczywiście widać, że nie ma pan zamiaru lekceważyć Polaka. Na pana obozie przygotowawczym dominują zawodnicy mierzący blisko dwa metry, a nawet więcej.
Byłem zaskoczony sporą ilością tak dużych zawodników, choć tu wcale nie chodziło do końca o to, by byli wysocy. Najważniejsze było, by potrafili dobrze walczyć. Znakomite rundy miałem z Deontayem Wilderem, który wydaje mi się, znokautowałby Mariusza Wacha. To młody i utalentowany zawodnik, który z pewnością należy do grona przyszłych gwiazd w wadze ciężkiej. Rywalizacja na treningach z tymi pięściarzami była dla mnie wielkim wyzwaniem. Walka z nimi sprawiała mi przyjemność.

- Kiedyś trenował pan z Mariuszem Wachem w jednej grupie (Universum - przyp. red.). Przypomina pan sobie tamte czasy?
Rzeczywiście. Mariusz pokazał mi zdjęcie ze wspólnego obozu. Na początku myślałem, że to fotomontaż. Tam wówczas trenowało wiele osób, ale Wach nie utkwił mi w pamięci.

- Nasz pięściarz bardzo solidnie przygotowuje się do walki z panem i zapowiada, że z Hamburga wyjedzie z pasami mistrza świata.
Rozumiem, że Mariusz Wach będzie bardzo zmobilizowany. To w końcu walka o mistrzostwo świata. Dlatego zapraszam do ringu i wierzę, że będzie to ekscytujące starcie. Już niebawem, bo 10 listopada, stanie naprzeciw siebie dwóch wielkich chłopców, którzy na pewno pokażą dobry boks.

- Co sądzi pan o Mariuszu Wachu? Co jest jego mocną stroną?
Choć jest on dużym pięściarzem, to jednak ma wiele takich cech, które nie są typowe dla tego typu zawodników. Ma bardzo szybkie nogi i ręce. To niebezpieczny, ale bardzo spokojny bokser. Dwa razy już się spotkaliśmy - w Warszawie i Hamburgu - i nie mogę powiedzieć o nim złego słowa. Czujemy do siebie respekt.

- Starcie z Mariuszem Wachem reklamowane jest jako "walka gigantów". Jaki zatem to będzie - pana zdaniem - pojedynek?
To z pewnością będzie ekscytująca walka. Na pewno będzie się wiele działo podczas niej. To będzie bardzo brutalne i bardzo twarde starcie.

- W niedzielę pana brat, Witalij Kliczko, stojący na czele Ukraińskiego Aliansu na rzecz reform (UDAR) będzie walczył o to, by dostać się Rady Deputowanych. Miał pan czas na to, by wesprzeć brata w walce wyborczej?
Oczywiście. Byłem aktywny w tym temacie od końca sierpnia aż do początków października, choć nie jestem politykiem i nie należę do partii mojego brata. Wspieram jednak ich program. Przypuszczalnie w tej chwili jesteśmy drugą siłą na Ukrainie, ale oczywiście wszystko okaże się w niedzielę. W sondażach otrzymujemy około 20 procent poparcia. Nie wykluczam jednak manipulacji przy wyborach. Realnie chciałbym, żebyśmy osiągnęli przynajmniej 15 procent. Ukraina może być ważnym partnerem dla krajów zachodnich. Musi się jednak dalej rozwijać, a przede walczyć z korupcją, która jest problemem numer jeden w naszym kraju. Właśnie jej chcemy się przeciwstawić najbardziej, ale już za pomocą politycznych instrumentów, a nie tylko poprzez wypowiedzi. Nie ukrywam, że wiążę bardzo duża nadzieje z wyborami 28 października. Zachęcam zatem do tego, by ludzie poszli do urn. Trzeba się zmobilizować, by zmieniać Ukrainę. Im więcej osób weźmie udział w głosowaniu, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo manipulacji. I właśnie w okresie od sierpnia do października moim głównym zadaniem było zachęcanie ludzi do tego, by poszli zagłosować.

- A pan gdzie będzie głosował?
W Monachium. Musiałem wymeldować się w Kijowie, żeby móc zagłosować w ukraińskim konsulacie w Monachium.

W Going wysłuchał Tomasz Kalemba, Eurosport.Onet.pl {jcomments on}