Patronat medialny


 

Dimitrij Biwoł dołączył, do wciąż stosunkowo nielicznego, grona bokserskich ekspertów, którzy dają Oleksandrowi Usykowi (21-0, 14 KO) realne szanse na pokonanie Tysona Fury'ego (31-0-1, 24 KO).

- Byłem zaskoczony postawą Fury'ego z Ngannou. Nie wierzyłem w Francisa, ale pokazał się dobrze. Ngannou był dobry, ale szczerze Tyson był tego dnia fatalny - ocenia Biwoł i dodaje: - Fury przed walką z Usykiem musi zaliczyć porządny obóz treningowy. Jeśli to będzie Fury z walki z Nagnnou, to wiadomo, jak się to skończy. Teraz Usyk jest w tej walce dużym faworytem!

Pojedynek Tysona Fury'ego z Oleksandrem Usykiem, którego stawką będą cztery mistrzowskie pasy kategorii ciężkiej, odbędzie się 17 lutego w Rijadzie.

Add a comment

Teddy Atlas uważa, że wielu ekspertów zbyt pochopnie odbiera szanse Oleksandrowi Usykowi (21-0, 14 KO) w zaplanowanym na 17 lutego pojedynku o cztery pasy wagi ciężkiej Tysonem Furym (31-0-1, 24 KO).

- Jak można stawiać przeciw Usykowi, który zdobył olimpijskie złoto, zunifikował tytuły w cruiser, a potem przeszedł do ciężkiej i wywalczył pasy? - pyta retorycznie słynny trener. - Każdy odhacza punkty, w których Fury ma przewagę nad Usykiem: jest większy, może walczyć na dystans i z bliska... Wszyscy kochają Furego. Ale mi od początku było trudno stawiać przeciwko Usykowi.

- Uwielbiam Fury'ego, jest bardzo wszechstronny. Z Ngannou zawalczył słabo, bo może nie był mentalnie gotów i sądził, że to będzie łatwizna. Mi jest trudno skreślać Usyka, bo jest jedna rzecz, o której się nie mówi. Ludzie mówią o tym, że Fury ma jab, że potrafi boksować, że jest większy, ale Usyk ma coś innego - on wie, jak wygrywać! - dodaje Teddy Atlas.

Add a comment

James Toney nie ma najlepszego zdania o stanie dzisiejszej kategorii ciężkiej. W rozmowie z Marko Boxing były czempion nie gryzł się w język pytany o aktualną światową czołówkę.

- Tyson Fury powinien się wstydzić [po walce z Ngannou]! Jest przecież teraz najlepszy na świecie. Kto tam jeszcze jest... Wilder, Joshua. Szczerze to nie wiem, kto więcej - stwierdził 55-letni Amerykanin. 

Gdy podrzucono mu nazwisko Oleksandra Usyka, Toney wypalił: - To śmieć... Trafił na właściwy czas, na odpowiedni moment. W moich czasach byłby kompletnie zniszczony. W zasadzie każdego z obecnych zawodników byśmy zniszczyli. Nie ma mowy, żeby oni przetrwali w latach 70-tych czy 80-tych! 

Add a comment

Oleksandr Usyk (21-0, 14 KO) w rozmowie z Boxing King Media skomentował spięcie z Tysonem Furym (34-0-1, 24 KO) podczas face off na wczorajszej konferencji prasowej.

- Tyson to numer 1 konferencji prasowych i ja nie jestem w stanie go przegadać - przyznał Ukrainiec. - Próbuję, ale nie mogę. Tyson dużo gada i dobrze. Ja go szanuję, szanuję też jego ekipę.

- Ale gdy dotknął mojego czoła... Ja jestem zawsze gotów do walki, mogłem z nim walczyć od razu. Konferencja prasowa to tylko show, jednak nie zamierzałem stać bezczynnie, gdy on na mnie napierał, pomyślałem sobie: to moje miejsce i nie dotykaj mnie! Pogadamy sobie z nim w ringu - dodał Usyk, który z Furym skrzyżuje rękawice 17 lutego.

Add a comment

Evander Holyfield nie skreśla Oleksandra Usyka (21-0, 14 KO) w walce o cztery pasy wagi ciężkiej z faworyzowanym Tysonem Furym (33-0-1, 24 KO).

- To powinien być świetny pojedynek - ocenia "Holy". - Szybkość będzie w nim decydująca. Fury w przeszłości radził sobie świetnie, ale styl robi walkę. 

- Gdy boksujesz z większym rywalem, ale jesteś szybszy i potrafisz przyjąć, możesz wygrać. Jeżeli jednak będziesz przyjmował za dużo, może być po wszystkim - twierdzi Holyfield i dodaje: - W życiu chodzi o to, by się nie poddawać, a według mnie Usyk się nie poddaje. To daje dobre zestawienie!

Add a comment

Oleksandr Usyk (21-0, 14 KO) jest jednym z gości honorowych konwencji WBC w Taszkiencie. Ukrainiec w przeszłości dzierżył pas World Boxing Council w kategorii junior ciężkiej. Teraz tytuł WBC jest jedynym, którego nie zdobył jeszcze w wadze ciężkiej.

Add a comment

Aleksander Krasiuk w rozmowie z Boxing News zdradził, że został już ustalony nowy termin dla walki o cztery pasy wagi ciężkiej pomiędzy Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO) i Tysonem Furym (34-0-1, 24 KO).

- W kontraktach na ten pojedynek była data 23 grudnia, ale to jest kwestia zdrowego rozsądku. Jeśli pięściarz [Tyson Fury] nie chce wyjść do ringu, to nie można go do tego zmusić. Można się procesować, kłócić, ale jeżeli zawodnik walczyć nie chce, to nic go do tego nie skłoni - powiedział promotor Usyka.

- Wolimy pozostać elastyczni i spokojni, już ustaliliśmy nową datę i ogłosimy ją w przyszłym tygodniu... mam nadzieję - dodał Krasiuk.  

Add a comment

Oleksandr Usyk (21-0, 14 KO) zapowiedział, że jest gotowy przystąpić do walki unifikacyjnej z Tysonem Furym (34-0-1, 24 KO) już 23 grudnia. Nie ma jednak pewności, czy Brytyjczyk zaakceptuje ten termin.

W sobotę Fury wygrał na punkty z Francisem Ngannou, jednak nie był w najlepszej dyspozycji, a w trzeciej rundzie był liczony. Brytyjczyk po przejściu badań medycznych zadecyduje, kiedy będzie gotowy do skrzyżowania rękawic z Ukraińcem.

Pięściarze podpisali kontrakt na walkę i ustalili warunki finansowe tego starcia już kilka tygodni temu. Stawką pojedynku będą tytuły mistrza świata WBC, WBA, WBO i IBF oraz tytuł magazynu "The Ring".

Add a comment

Oleksandr Usyk wylądował dziś w Rijadzie i jutro zasiądzie przy ringu, by obejrzeć na żywo walkę Tysona Fury'ego (33-0-1, 24 KO) z Francisem Ngannou (0-0, 0 KO).

Na Instagramie Ukrainiec zamieścił swoje zdjęcie opatrzone opisem: "Francis, ostrożnie z Tysonem, potrzebuję go w ringu 23 grudnia".

Add a comment

Oleksandr Usyk (21-0, 14 KO) potwierdził, że wybiera się do Arabii Saudyjskiej, by obejrzeć na żywo walkę Tysona Fury'ego (33-0-1, 24 KO) z Francisem Ngannou (0-0, 0 KO). 

Niewykluczone, że po zakończeniu zaplanowanego na 28 października pojedynku Usyk i Fury staną w ringu oko w oko, by oficjalnie ogłosić swoje starcie o cztery mistrzowskie pasy wagi ciężkiej. 

Ukrainiec zadeklarował, że chciałby, aby do walki z "Królem Cyganów" doszło w grudniu, jednak spodziewa się, że ostatecznie zostanie wskazany późniejszy termin.

Add a comment

Federacja WBA oficjalnie odrzuciła protest grupy Queensberry Promotions w sprawie sierpniowej walki o mistrzostwo świata kategorii ciężkiej pomiędzy Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO) i Danielem Dubois (19-2, 18 KO). 

Stajnia Frank Warrena żądała w nim unieważnienia wyniku pojedynku wygranego przez Usyka przez nokaut w dziewiątej rundzie. W swoim pozwie promotorzy brytyjskiego challengera przekonywali, że w piątej rundzie sędzia ringowy Luis Pabon niesłusznie uznał, iż Dubois uderzył Usyka poniżej pasa i dał Ukraińcowi blisko pięć minut na odpoczynek. W opinii Wyspiarzy cios był czysty i Usyk powinien był zostać wyliczony. 

W odpowiedzi opublikowanej przez WBA w czwartek czytamy: "Nadzorca walki z ramienia federacji WBA Jesper Jensen ocenił, że arbiter Luis Pabon podjął słuszną decyzję odnośnie ciosu, który uznany został za przypadkowe zbyt niskie uderzenie. Tę ocenę WBA przesłała do Międzynarodowego Komitetu Sędziowskiego, który 11 września dokonał swojej oceny, uznając, że nie ma dowodów na to, by decyzja Pabona była błędna. Dodatkowo sformułowano wniosek, iż nie istnieją żadne dowody wideo, że ocena ringowego byłą niesłuszna, w związku z czym orzeczono, iż powinna ona zostać utrzymana. Ponadto przepisy WBA mówią, że o tym, czy cios był zbyt niski czy nie i czy bokser sfaulowany może dalej walczyć czy nie, decyduje wyłącznie arbiter i jest to wyłącznie jego kompetencja. Po przestudiowaniu całości dokumentacji decyzją wszystkich instancji podjętą na podstawie przepisów WBA wynik walki w postaci zwycięskiej obrony mistrza Usyka zostaje utrzymany".

Add a comment

Malik Scott, trener Deontaya Wildera, oświadczył w rozmowie z ESNEWS, że chwilowo zmienił swoje spojrzenie na walkę Tysona Fury'ego (33-0-1, 24 KO) z Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO) o cztery pasy wagi ciężkiej, ale wynik pojedynku będzie zależał w dużej mierze od dyspozycji Ukraińca w dniu starcia.

- Wcześniej widziałem to jako pojedynek 50 do 50, a teraz oceniam to na 70 do 30 dla Fury'ego - powiedział Scott. - Usyk nie zrobił na mnie wrażenia swoim występem przeciw Dubois, radził sobie bardzo dobrze, ale wiedziałem, na co go stać. Bardziej podobał mi się Usyk z dwóch walk z Joshuą. Musi tak samo zaboksować z Furym, żeby to było 50 na 50.

- W tej chwili moim faworytem jest Fury, ale pewnie za cztery tygodnie będę faworyzował Usyka - dodał szkoleniowiec "Bronze Bombera".

Add a comment

Wygląda na to, że nie ma jednomyślności w promotorskim duecie Frank Warren - Bob Arum w kwestii budzącego największe kontrowersje momentu walki Oleksandra Usyka (21-0, 14 KO) z Danielem Dubois (19-2, 18 KO). 

Arum w przeciwieństwie do Warrena, z którym współpromuje wielu pięściarzy, uważa, że "DDD" sfaulował w piątej rundzie Ukraińca. - Może i sędzia dał Usykowi zbyt dużo czasu na odpoczynek, ale obejrzałem to w telewizji i to był za niski cios - ocenia 91-letni szef grupy Top Rank, dodając, że marzy mu się organizacja potyczki Usyka z Tysonem Furym (33-0-1, 24 KO).

- Walka o bezdyskusyjne mistrzostwo wagi ciężkiej to jest coś, co mam nadzieję zrobić, zanim zakończę moją działalność w boksie - mówi Arum.

Add a comment

Mistrz świata wagi ciężkiej federacji WBA, WBO i IBF Oleksandr Usyk (21-0, 14 KO) spotkał się wczoraj z Turki Alalshikhem, szefem departamentu ds. rozrywki w rządzie Arabii Saudyjskiej. 

Alalshikh jest organizatorem planowanej na 28 października walki Tysona Fury'ego (33-0-1, 24 KO) z Francisem Ngannou (0-0, 0 KO) i niewykluczone, że niebawem podejmie się także organizacji pojedynku z udziałem ukraińskiego czempiona, gdyż na swoim koncie Instagram przy wspólnym zdjęciu z Usykiem napisał: "Wkrótce szykuje się coś wielkiego".

Oleksandr Usyk, który kilka dni temu we Wrocławiu znokautował Daniela Dubois, w swoim kolejnym występie chętnie zmierzyłby się z Furym. Gotowość do rozmów na temat takiego starcia zadeklarował już promotor Brytyjczyka Frank Warren.

Add a comment

Aleksander Krasiuk nie wróży powodzenia grupie Queensberry Promotions, która zamierza oprotestować wynik pojedynku o pasy WBA, WBO i IBF wagi ciężkiej pomiędzy Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO) i Danielem Dubois (19-2, 18 KO).

Promotor Usyka zapytany przez Sky Sports o plany reprezentantów Dubois odparł: - Zerowe prawdopodobieństwo powodzenia, albo nawet ujemne.

Warto wspomnieć, że Daniel Dubois w starciu z Oleksandrem Usykiem stracił pas  "zwykłego" czempiona WBA. Władze World Boxing Association, do których swój protest składać chcą przedstawiciele "DDD", wczoraj ten tytuł przyznały Manuelowi Charrowi (34-4, 20 KO), zarządzając przy okazji dwie obowiązkowe obrony, pierwszą z Jarrellem Millerem (26-0-1, 22 KO).

Add a comment

Robert Smith z Brytyjskiej Komisji Bokserskiej (BBBofC) zadeklarował w rozmowie z Boxing UK, że zamierza wesprzeć protest ekipy Daniela Dubois (19-2, 18 KO) w sprawie walki z Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO). Team "DDD" stoi na stanowisku, że Ukrainiec mógłby przegrać pojedynek, gdyby sędzia ringowy zdecydował się go liczyć w piątej rundzie. 

- Rozmawiałem z Frankiem i będziemy wspierać ich protest, bo Daniel to pięściarz BBBofC - stwierdził Smith. - Nie krytykuję sędziego, bo on był zmuszony podjąć decyzję bardzo szybko. Nie mam do niego pretensji, nie miał dostępu do powtórek i tak dalej.

- Czy to uderzenie było za nisko czy nie? Usyk to zawodowiec i wiedział, co zrobić - dodał szef brytyjskiej komisji.

Add a comment

Oleksandr Usyk (21-0, 13 KO) w wywiadzie dla SecondsOut stwierdził, że James Ali Bashir, który kilka tygodni temu trafił do obozu Daniela Dubois (19-2, 18 KO), nie mógł w żaden sposób pomóc Brytyjczykowi, choć w przeszłości przez trzy lata pracował z aktualnym czempionem wagi ciężkiej. 

- James Ali Bashir to świetny facet i znana osoba, to dobry człowiek, ale nie mógł zdradzić Dubois żadnych sekretów, bo żadnych nie znał - powiedział Ukrainiec. - Mimo że trenowaliśmy razem, nie potrafił mnie niczego nauczyć. 

- On nie poznał mnie osobiście, więc nie mógł przekazać żadnych tajemnic. Po prostu ich nie znał. Wiecie, kto naprawdę mnie zna? Nawet nie powiedziałbym, że moja mama. Moja żona - tylko ona wie, jaki jestem! - dodał Usyk.

Pojedynek Oleksandra Usyka z Danielem Dubois rozegrany tydzień temu we Wrocławiu zakończył się zwycięstwem ukraińskiego czempiona przez nokaut w dziewiątej rundzie.

Add a comment

Eeddie Hearn chciałby, aby współpromowany przez niego Filip Hrgovic (16-0, 13 KO) jeszcze w tym roku stanął do walki o trzy pasy wagi ciężkiej z Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO). Chorwat już od ponad roku jest obowiązkowym pretendentem do mistrzowskiego tytułu federacji IBF.

- Według mnie ten pojedynek będzie zarządzony w tym tygodniu - powiedział szef Matchroom Boxing kanałowi Boxing Social. - W tym momencie Usyk będzie miał okazję poprosić o możliwość walki z kimś innym, ale jedynym zawodnikiem, z którym walka mogłaby zostać zaakceptowana w drodze wyjątku, jest Tyson Fury.

- Ponieważ jednak Fury ma już zaplanowaną walkę, taki wyjątek odpada. Myślę, więc, że uda nam się to dopiąć i zorganizować starcie Usyka z Hrgovicem w grudniu. Szanse Hrgovica w tym pojedynku oceniamy wysoko. Na pewno zrobił ostatnio postępy i chcielibyśmy do tej walki doprowadzić - dodał Hearn.

Add a comment

Frank Warren potwierdził w swoim felietonie podsumowującym sobotnią galę we Wrocławiu, że będzie wnioskował do federacji WBA o zarządzenie rewanżu pomiędzy Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO) i Danielem Dubois (19-2, 18 KO).

- Ludzie mówią teraz, że Usyk i tak by wstał [po ciosie w 5. rundzie], gdyby był liczony, ale na jakiej podstawie tak twierdzą? On trząsł się jak liść na wietrze, taka była moc tego uderzenia - napisał promotor "DDD".

" Daniel przynajmniej powinien otrzymać rewanż, choć odpowiedniejsze byłoby uznanie walki za nieodbytą - dodał Warren, deklarując walkę o interesy swojego podopiecznego.

Add a comment

Carl Froch i George Groves mają odmienną optykę na ewentualną walkę o cztery pasy wagi ciężkiej pomiędzy Tysonem Furym (33-0-1, 24 KO) i Oleksandrem Usykiem (21-0, 14 KO).

Froch stawia na Fury'ego: - To nie będzie dla niego łatwy pojedynek, ale myślę, że zdominowałby tę walkę. Sądzę, że trzymałby go na dystans, a w półdystansie wieszał się na nim, ciężko byłoby Usykowi cokolwiek zrobić.

Faworytem Grovesa jest Usyk: - On jest dla mnie najlepszym ciężkim na świecie. To nie byłoby dla niego łatwe, ale według mnie ma umiejętności, ringowe IQ i odpowiedni atletyzm, by porazić sobie z Furym w ringu i z jego zagrywkami psychologicznymi.

Spekuluje się, że do starcia Fury'ego z Usykiem mogłoby dojść na początku 2024 roku, jednak szanse na realizację przedsięwzięcia na razie nie nie wydają się duże.

Add a comment

Eddie Hearn nie ma żadnych wątpliwości, że cios Daniela Dubois (19-2, 18 KO), po którym Oleksandr Usyk (21-1, 13 KO) padł na matę w piątej rundzie sobotniej walki o trzy pasy wagi ciężkiej, był uderzeniem nieprawidłowym.

- Cała pięść była poniżej pęka, dolne kostki zdecydowanie poniżej. Uderzenie było w ochraniacz - za nisko - oświadczył szef grupy Matchroom Boxing. 

Z kolei Johnny Nelson uważa, że akcja "DDD" była zgodna z przepisami, choć dodaje, że nawet gdyby sędzia nie dał Usykowi odpocząć po faulu, Ukrainiec i tak wyszedłby z pojedynku zwycięsko. 

- Nie sądzę, by było to nielegalne uderzenie i myślę, że Usyk zrobił to, co robią piłkarze, gdy po smyrnięciu po uchu turlają się 15 razy - ocenił Nelson. - Według mnie Usyk dobrze wykorzystał tę sytuację, ale i tak wygrał ten, który powinien. 

- Usyk być może pomęczyłby się w tej rundzie, jednak sędzia dał mu czas, by się pozbierać. Dlaczego ludzie sądzą, że by mu się to nie udało? Myślę, że on by sobie poradził, choć pewności nigdy mieć nie będziemy. To jest dyskusyjne. Bądźmy szczerzy - większość z nas liczyła na wygraną Daniela, miał tylko szansę punchera, by to wygrać i jeśli zawalczyliby ponownie, skończyłoby się tak samo - dodał brytyjski ekspert.

Add a comment

 

Wartość człowieka poznaje się po tym, jak radzi sobie z przeciwnościami losu. Po tym, czy jest w stanie podnieść się z kolan, gdy przeciwnik zadaje brutalny cios. Ołeksandr Usyk przetrwał ciężkie chwile w walce z Danielem Dubois we Wrocławiu. Ukrainiec odrodził się po dyskusyjnym zagraniu rywala. Podkreślający na każdym kroku swoje wsparcie dla rodaków bokser po raz kolejny wlał nadzieję w serca wszystkich walczących za wolność Ukrainy. A scena z tej walki może nabrać dodatkowego znaczenia.

Prawie 12 lat Polska czekała na drugą w historii walkę o tytuł mistrza świata w kategorii ciężkiej. I tak jak w 2011 r. z ringu w glorii zwycięzcy zszedł ukraiński bokser. W ślady Witalija Kliczki, który nie dał szans Tomaszowi Adamkowi, poszedł Ołeksandr Usyk. Tyle że tym razem walka miała wymiar nie tylko sportowy.

Ukraiński mistrz świata federacji IBF, WBA i WBO nie bez kozery wybrał właśnie Wrocław. Ta walka mogła się odbyć w Arabii Saudyjskiej czy Londynie. Tam z pewnością dostałby więcej pieniędzy. Ale chciał walczyć za miedzą. U sąsiada, który po napaści Rosjan wyciągnął do Ukraińców pomocną dłoń.

- Bardzo się cieszę, że mamy okazję zorganizować moją walkę w Polsce. Chciałbym podziękować Polakom, którzy tak bezinteresownie pomagają Ukrainie. Gościliście setki tysięcy moich rodaków w Waszym wspaniałym kraju. Dlatego mam nadzieję, że ta walka stanie się kolejną okazją dla Ukraińców i Polaków do zjednoczenia się i umocnienia wspólnej przyjaźni - powiedział Usyk tuż po tym, gdy Wrocław został już oficjalnie gospodarzem jego starcia z Dubois.

Pełna treść artykułu w "Przeglądzie Sportowym" >>

 

Add a comment