onet.pl sportPrzegląd Sportowy

Patronat medialny

 


KosteckiZnany i ceniony specjalista od prawa karnego prof. Marian Filar jest zdania, że sąd powinien przychylić się do prośby obozu Dawida Kosteckiego (39-1, 25 KO) zabiegającego o kilkudniowe zwolnienie "Cygana" z aresztu, by 30 czerwca w Łodzi mógł zmierzyć się z legendarnym Royem Jonesem Juniorem (55-8, 40 KO).

- Pod jednym warunkiem - podkreśla jednak prof. Filar cytowany przez sport.pl. - Otoczenie boksera może powiedzieć: "Chłopak popełnił błąd, nie tak się powinien zachować, ale żeby go przyciągnąć na tę jaśniejszą stronę, to dajemy mu szansę by był zawodowym bokserem. A jeżeli mu takiej szansy nie damy, to zgnije w więzieniu i będzie w podkulturze więziennej tkwił do końca życia i będzie człowiekiem straconym" - doradza karnista.

Zdaniem prof. Filara taką argumentację sąd może uznać. - Ale sąd musiałby być odważny, bo to nie jest rzecz o czapkę gruszek. Taka decyzja może być odczytana tak, że są równi i równiejsi, a równiejsi mogą wszystko. Pozytywy? Sąd postanowił dać szansę młodemu człowiekowi, by resztę swojego życia spędził jako sportowiec, a nie jako kryminalista. Czasami warto zaryzykować, inwestując w człowieka. Ja bym zaryzykował - mówi ekspert z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Trzeba pokazać, że to nie chodzi o jajka, tylko o to, by dać szansę młodemu człowiekowi. Może się uda - stwierdza toruński karnista.{jcomments on}