Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Boks w Polsce

Zapytaj Garczarczyka (9)

Druga część ostatniego "Zapytaj" przed 2014 rokiem, który zapowiada się dla polskiego pięściarstwa naprawdę szlagierowo. Jak zwykle odpowiem na wszystkie pytania (proszę wybaczyć, że w odcinkach) , choć polscy koledzy po piórze jak zwykle zapytają mnie "po co ci to, Przemek?". Pytania pozostawiam w wersji oryginalnej.

- Czy istnieje możliwość spotkania w ringu Floyda z Mannym? Mimo, że Manny jest oficjalnym pretendentem z ramienia WBC to niczego to nie gwarantuje. Jaki jest Pana punkt widzenia?
Coraz mniejsza, choć moim zdaniem ta walka się prędzej czy później odbędzie. "Forbes" spekulował ostatnio, że może już jesienią w Nowym Jorku, choć moim zdaniem  bardziej w ostatniej kontraktowej walce Floyda z Showtime.

- Skąd ten upór, żeby Tomek Adamek walczył z Glazkowem? Nie lepiej byłoby iść drogą WBC?
To pytanie powinno być skierowane do Main Events.

- Co się mówi o kontuzji Davida Haye'a? Chwyt marketingowy czy naprawdę koniec kariery?
To nie jest chwyt marketingowy, kontuzja jest prawdziwa, ale ja nie wierzę, że Haye juz nie będzie walczył. Koledzy z Anglii mówią mi o powrocie w lecie tego roku.

- Za moment może się okazać, że Artur Szpilka będzie notowany wyżej niż Głazkow. Czy możemy wtedy liczyć na jego pojedynek z Tomkiem Adamkiem (pytam w kontekście wypowiedzi Tomka, który twierdzi, że Szpilka nikogo nie pokonał, że to nie ten poziom, ze kasa musi się zgadzać...
Walka z Głazkowem jest spowodowana wybraną przez Main Events drogą rankingową IBF, gdzie Artura nie ma. Wygrana Artura z Jenningsem - moim zdaniem - otworzyłaby drogę do walki Szpilka - Adamek, choć tyle samo zależy od tego, z kim i jak Tomek będzie bił się w 2014 roku.

- Pańskie 3 wymarzone walki w 2014? Typy na potencjalne walki Fonfara - Stevenson, Canelo - Cotto, Froch - Groves II? Kto wg Pana jest najbliższy, żeby w jakikolwiek sposób zagrozić Floydowi? Broner dostał nauczkę. Czy teraz będzie więcej pięściarzy mogących go obijać. Sam obstawiałbym zwycięstwa Danny'ego Garcii i Lucasa Matthyse nad Bronerem.
Ward - Gołowkin albo Gołowkin - Chavez Jr;  Włodarczyk - Huck, Adamek - Pulew, Wilder kontra ktokolwiek kto umie walczyć.  O tym, czy będzie walka Stevenson - Fonfara będziemy wiedzieć już w pierwszych tygodniach 2014. Faworytem jest Stevenson. Canelo wygra z Cotto, Froch przegra z Grovesem. Nie widzę takiego pieściarza. Pacman był, ale 2 lata temu. Najważniejsze pytanie dotyczące Bronera, to jego psychika. Czy się zmieniła bo przegrał? Zgadzam się z Garcią, nie zgadzam się z Matthyse.

- Jakie Pana zdaniem szanse na wygraną ma Tomasz Adamek z Władymirem Kliczko od 0-100%? Czy myśli Pan, że trener Adamka stał się już trochę tzw. "kumplem od grilla" który mówi mu, że jest coraz szybszy i siła ciosu rośnie, co jest nieprawdą; Czy uważa Pan, że ciosy Tomka robią w ciężkiej większe spustoszenie na przeciwnikach, odnosząc się do walk z Cunningamem?
Na papierze nie ma zbyt wielkich, może 30 procent, nie byłby faworytem. Na szczęście to sport.  Nie sądzę, że Roger stał się teraz  tylko kumplem Tomka. To bardzo surowy człowiek, choć tego na zewnątrz nie widać.  Do tego Bloodworth odpowiada w sporej części za to, co Tomek pokazuje w ringu. Nie może opowiadać bzdur. Tomek nie nokautuje jednym ciosem - ich kumulacją. Tak ma ułożony boks w wadze ciężkiej.

- Panowie Soszyński, Sendrowicz, co się z nimi stało ?
Nie wiem nic o Sendrowiczu. Grzegorz Soszyński był  pozwany przez swojego managera do sądu. Wątpię, że zechce jeszcze walczyć.

- Czy w 2014 roku postara się Pan, o lepszy mikrofon (lub jakikolwiek) podczas wywiadów?
Postaram się. W tych przypadkach o których mówimy, było do wyboru: nic albo  słaby dźwięk. Myślałem, że dla kibica boksu ważniejsza jest treść, niż hi-fi. Pomyliłem się.  

- Wesołych świąt Panie Przemku. Na początek pytania z innej beczki. Jakie Pan ma wykształcenie, tzn wyuczony zawód? Jakie języki oprócz angielskiego i polskiego Pan zna? Jaki był Pana pierwszy samochód :) Jeśli chodzi o boks: ostatnio modne w Polsce są tzw freak show. Czy nie skusiłby się Pan na walkę np. z detektywem Rutkowskim za odpowiednie pieniądze? Myślę, że oglądalność byłaby spora - tak z czystej ciekawości. Obydwaj Panowie należycie do wagi ciężkiej. Jest Pan wyższy, mógłby Pan go kąsać jabem :) Pozdrawiam. Grzegorz
Skończyłem dziennikarstwo na UAM. Co do reszty: Panie Grzegorzu, pożartujemy  w stylu pudelka jak będę miał więcej czasu.

- Co sądzi Pan o jakości punktowania na polskich galach i nie podawaniu punktacji podczas odczytywania werdyktów?
Nie wiedziałem, że były takie przypadki. To się nigdy nie powinno zdarzyć. Myślę, że Polska na tle innych krajów Europy jest OK. Poważnie.

- Jako osoba blisko Adamka, we Pan czemu obrał kierunku na pas WBC? I z innej beczki jak wygląda praca korespondenta, ile czasu poświęca Pan na swój zawód, jak często trzeba podróżować, co jest najfajniejsze i najgorsze wg Pana w roli korespondenta?
To jest chyba najcześciej zadawane pytanie. Obiecuję, że przepytam o to - wkrótce - Kathy Duvę. Poświęcam 100 procent czasu na mój zawód. Najgorsze? Fakt, że w Polsce to co robię, jest doceniane 100 razy mniej niż w US. To ostatnie zdanie nie dotyczy polskich pięściarzy, którzy zawsze bardzo cenią moją bezinteresowną pomoc. Najlepsze? Atmosfera, oglądanie walk znając ich kulisy.

- Chciałbym cofnąć się do 1996r. do walki Gołota - Bowe, a dokładnie do konferencji prasowej. Czy to prawda, że już podczas samej konferencji prasowej było bardzo gorąco i bójka wisiała w powietrzu? Pozdrawiam.
Nie było tak źle, bo Andrzeja nikt nie traktował poważnie. To miał być taki wysoki, biały facet  z poczuciem humoru do pobicia. Podczas rewanżu w Atlantic City - to był nastrój wojenny.

- Jaka jest pana subiektywne zdanie na temat Dona Kinga? Może do tego jakaś historia o której mało kto wie.
Gołota mówił: "Nikt ci tyle nie ukradnie co King, ale nawet jak ukradnie, to ci i tak najwięcej zostanie". Dzisiejszy DKP to nawet nie cień cienia tego, co było w latach 80/90, kiedy King, gdyby chciał, mógł mieć galę na HBO dwa razy w miesiącu. Najbardziej nieprawdopodobna cecha Kinga – fotograficzna pamięć. Potrafił i ciągle potrafi, co do słowa zacytować rozmowę sprzed roku. Nawet 10 minutową. Sprawdzałem.

- Dlaczego Polsat powierzał organizacje Polsat Boxing Night ludziom z KSW , a nie specom od boksu, grupie Knockout? Dlaczego Gołota oddawał walki z Bowem i Grantem? Dziękuję. 
To pytanie do Prezesa Polsatu oraz Andrzeja Wasilewskiego. Nie oddawał. "Oddanie" drugiej walki kosztowało go kontrakt na pięć walk z HBO. Czyli jakieś 7 milionów.

- Czy uważa pan,że Władimirowi uda się odziedziczyć pas po swoim starszym bracie.Wiadomo jaki stosunek ma WBC do unifikacji czy jednak dla Władka przymkną oko. Jeśli jednak Kliczce nie uda się zdobyć pasa to kto ma największe szansę go długo dzierżyć(Stiver ne albo Arreola to będą mistrzowie przejściowi).Co pan sądzi o Wilderze,a może twardogłowy Perez? Panie Przemku,czy trudno zostać dziennikarzem i ekspertem bokserskim. Kocham boks,ale na karierę sportową jestem już za stary, a na medialna chyba w sam raz. Bardzo prozę o odpowiedź i pozdrawiam.Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku.
Dla mnie nie ma wątpliwości, że Władymir przejmie pas po Witaliju, ale znając jego różne pozasportowe zainteresowania, wątpię, żeby Władymir walczył dłużej niż jeszcze rok, półtora.  Dla mnie Perez jest lepszy od Wildera. Zwłaszcza Perez trenowany  w coraz większym wymiarze czasu przez trenera Gołowkina, Abela Sancheza. A tak będzie. Niech się Pan nie przejmuje wiekiem, tylko ostro zabiera do oglądania boksu. Ja to robię dopiero od 1991 roku.